(PL) Spotkania dialogowe w Gładyszowie

Jak mi się żyje w mojej wsi/gminie? Jak to jest żyć tu na co dzień? Co działa dobrze? Czego brakuje? Co chcę zmienić? Jak to jest z dostępem do dobrej edukacji, poczuciem wspólnoty, możliwościami rozwoju i rozrywki, dostępem do służby zdrowia i transportu publicznego?

Na te tematy rozmawialiśmy podczas ostatniego spotkania dialogowego w szkole podstawowej w Gładyszowie, którym zamknęliśmy cykl odbywający się w ramach Programu AktywniejWsi.

W spotkaniach wzięła udział młodzież a także osoby reprezentujące władze, instytucje i organizacje lokalne. Była to okazja do rozmowy i wysłuchania siebie nawzajem. Po spotkaniu kilka osób wspomniało, że byli zdziwieni i zaciekawieni punktem widzenia innych i że spodobało im się, że mogli lepiej poznać innych i to jak myślą.

Tak mówi o tym doświadczeniu Marta Dagargulia, facylitatorka prowadząca spotkania i warsztaty w ramach Programu:
„Dialog to sposób komunikacji, który koncentruje się na zrozumieniu innych, a nie na próbie przekonania do swoich racji i znalezieniu konsensusu. Na spotkaniach próbowaliśmy cierpliwie słuchać różnych opinii i potrzeb. Fascynuje mnie to, że założenia dialogu i jego metody wspierają atmosferę, gdzie status społeczny, pozycja, wiek i pochodzenia nie mają znaczenia. Głos uczennicy był tak samo słyszalny i wyrazisty jak głos dorosłego. Próbowaliśmy wyjść z ról, które odgrywamy na co dzień i mówić swoim głosem, co czasem było trudne. Jestem wdzięczna za obecność i wszystkim, którzy zabierali głos i którzy nie zdecydowali się wypowiedzieć. Dla mnie takie spotkania są miejscem budowania społeczności opartej na życzliwości i otwartości.”

Program AktywniejWsi tworzymy od 2018 roku. Obecna edycja realizowana jest dzięki dotacji Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

PL